Kontaktní centrum pro východní trhy

Omezení nekalého přetahování zahraničních zaměstnanců a jednodušší administrativa. Sněmovna posvětila konečnou podobu novely zákona o pobytu cizinců

(Aktualizováno 19.06.19)

Poslanci schválili podnikateli dlouho očekávanou novelu zákona o pobytu cizinců, která výrazně zjednoduší administrativu spojenou s náborem pracovních sil z ciziny a omezí "predátorské" praktiky některých firem. Dolní komora dnes normu schválila v senátní verzi. Klíčové body do novely zákona prosadila Hospodářská komora, která do ní promítla několikaleté zkušenosti českých podnikatelů se zaměstnáváním cizinců.

Novela přinese několik změn. Pokud ji podepíše prezident republiky, držitelé zaměstnaneckých karet budou už od letošního července oprávněni přejít k jinému zaměstnavateli nejdříve až po šesti měsících.

„Důvodem, proč jsme zavedení šestiměsíční fixace u jednoho zaměstnavatele prosazovali, jsou „predátorské" praktiky zejména polských náborářů, ale i některých českých pracovních agentur a kvaziagentur, které v ČR zneužívají administrativně náročnější proces získávání pracovních víz oproti Polsku," vysvětluje viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

Zaměstnávání cizinců znamená pro firmy velké finanční i personální nároky a nábor zpravidla trvá i více než půl roku. V minulosti se často stávalo, že uchazeči o zaměstnaneckou kartu po příjezdu do České republiky buď nastoupili rovnou k jiné firmě, nebo po několika dnech v zaměstnání přešli pod působnost pracovních agentur, které se v některých případech nezdráhaly zaměstnance nabídnout témuž zaměstnavateli za provizi.

Novela zavádí i institut mimořádného pracovního víza, který povede k personálnímu posílení vybraných odvětví např. při živelných katastrofách a jiných mimořádných událostech. Vláda tak bude nově moci na omezenou dobu (maximálně na jeden rok) zajistit požadovaný počet pracovníků ze zahraničí. Tento institut by mohl být následně použit například při odstraňování následků kůrovcové kalamity a dalších nenadálých situacích.

Pro podnikatele je přijetí novely další dobrou zprávou poté, co Hospodářská komora s vládou začátkem června dojednala navýšení kvót pro přijímání zaměstnanců v Režimu Ukrajina na 40 tisíc ročně. Navýšení kvót si vyžádá náklady státu ve výši 100 milionů korun ročně, přičemž podle propočtů Hospodářské komory se díky daním a odvodům 40 tisíc pracovníků z Ukrajiny zvýší příjmy státního rozpočtu nejméně stonásobně – tedy o 10 miliard korun ročně.

více informací

Zaměstnavatelé budou nuceni vyplácet ukrajinským pracovníkům za stejnou práci vyšší mzdu než českým zaměstnancům

(Aktualizováno 04.06.19)

Vláda vyhověla odborům a ministryni sociální demokracie Janě Maláčové. Zaměstnavatelé budou nuceni vyplácet ukrajinským pracovníkům za stejnou práci vyšší mzdu než českým zaměstnancům

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že se vláda rozhodla navýšením roční kvóty pro příjem žádostí o kvalifikované zaměstnance v Režimu Ukrajina na 40 tis. řešit akutní nedostatek pracovních sil v českých podnicích, kvůli kterému tuzemské podniky musejí odmítat zakázky a který se významně podílí na zpomalování českého hospodářství.

Zavedením nového mzdového kritéria 1,2násobku zaručené mzdy v dané profesi, jak požadovaly odbory a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ale vláda zaměstnavatelům nařizuje, aby ukrajinské zaměstnance za stejnou práci mzdově zvýhodňovali před českými. Kvůli takovému mzdovému kritériu vláda ztíží vstup do Režimu hlavně malým podnikům, na kterých česká ekonomika stojí.

Více informací naleznete v tiskové zprávě ZDE.

více informací

Podnikatelé ze Zlínského kraje navázali nové kontakty s firmami v Jaroslavské a Vologodské oblasti

(Aktualizováno 30.05.19)

KHK Zlínského kraje ve spolupráci se Zlínským krajem uspořádali v termínu 19.-24.5.2019 podnikatelskou misi do Ruska vedenou hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem. Cílem mise bylo získat nové obchodní kontakty v Jaroslavské a Vologodské oblasti, seznámit se s podnikatelským prostředím v Rusku a podmínkami pro obchodování s ruskými partnery.

Během pětidenního pobytu navštívila zlínská delegace Rybinsk, Jaroslavl, Tutaev, Vologdu a Čerepovec. Podnikatelé měli možnost představit svoje firmy během podnikatelských fór a seminářů, na které navazovala individuální B2B jednání s ruskými firmami a prohlídky vybraných podniků. Program pro podnikatele byl připraven ve spolupráci s Obchodně-průmyslovými komorami Jaroslavské a Vologodské oblasti.

Podnikatelskou delegaci tvořily nejen průmyslové firmy, ale i společnosti z oblasti lázní, zdravotnictví a cestovního ruchu. Tato skupina zasedla ke kulatým stolům společně s ruskými představiteli z odboru zdravotnictví, cestovního ruchu, se zástupci klinik, nemocnic a lázní. Podnikatelé si prohlédli prenátální centrum nově vybudované nemocnice v Jaroslavli, lázeňskou léčebnu a rodinnou kliniku ve Vologdě nebo zdravotnické zařízení společnosti «Severstal» v Čerepovci.

Zástupci firem z oblasti průmyslu navštívili v Jaroslavli česko-ruský podnik zabývající se výrobou forem pro automobilový průmysl «Pneuform-Rus», OOO «Protemol» a ОАО «Оptimech» ve Vologdě nebo slévárénský závod АО «Череповецкий литейно-механический завод» v Čerepovci.

Hejtman Zlínského kraje se setkal s gubernátory Jaroslavské a Vologodské oblasti a představiteli navštívených měst. V Jaroslavli podepsal dohodu o spolupráci mezi Zlínským krajem a Jaroslavskou oblastí. Dohodu o spolupráci KHK Zlínského kraje s Obchodně-průmyslovou komorou Vologodské oblasti podepsala ve Vologdě dne 22.5.2019 Bohdana Konečná, ředitelka Kontaktního centra pro východní trhy. „Během našeho pobytu v Rusku jsme firmám nabídli ve všech destinacích možnost individuální prezentace. Díky podrobně připravenému programu z ruské strany mohli podnikatelé potkat nové potencionální obchodní partnery, seznámit se s podmínkami podnikání a vůbec s realizací byznysu na ruském trhu. Pro firmu Incinity s.r.o. jsme třeba zajistili setkání s představiteli samospráv s možností prezentace vlastní platformy pro „Smart City“, informovala Bohdana Konečná.

Misi podpořili osobní účastí J.E. Vítězslav Pivoňka, velvyslanec ČR v Moskvě, Karel Kühnl, generální konzul v Petrohradu, Luboš Laštůvka, ekonomický konzul ze ZÚ v Petrohradu a Vladimír Kyncl z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

 

více informací

Zúčastněte se podnikatelské mise do Jaroslavské a Vologodské oblasti!

(Aktualizováno 05.03.19)

Dovolujeme si Vás pozvat k účasti v podnikatelské misi Zlínského kraje do Ruska, kterou v současné době připravujeme ve spolupráci se Zlínským krajem a Obchodně-průmyslovými komorami v Jaroslavli a Vologdě. Mise se uskuteční v termínu 19.-24. května 2019 a jejím cílem je navázat nové obchodní kontakty v Jaroslavské a Vologodské oblasti. Podnikatelská fóra a obchodní semináře proběhnou v těchto městech: Rybinsk, Jaroslavl, Vologda a Čerepovec, kde jsou rovněž plánovány prohlídky významných podniků a společností.

Předběžný harmonogram mise:
19.5.      Let Vídeň-Moskva, přesun Rybinsk
20.5.      Program Rybinsk
21.5.      Program Jaroslavl
22.5.      Program Vologda
23.5.      Program Čerepovec
24.5.      Odlet z Moskvy do Vídně

Odhadovaná cena je 25-27 tis. Kč a zahrnuje transfer Zlín-letiště a zpět, mezinárodní a vnitrostátní letenku, přepravu v Rusku, organizační zajištění akcí, ubytování v jednolůžkových pokojích ve 4* hotelu, účast na obchodních seminářích a B2B jednáních a prezentaci ve společném katalogu.

V případě Vašeho zájmu prosím potvrďte předběžnou účast na kontaktech:
konecna@khkzk.cz nebo info@kcvt.cz, tel.: +420 725 596 631

Pozvánku naleznete ZDE

Přihláška ke stažení ZDE.

více informací

Ekonomičtí diplomaté Švédska a Finska představili exportní příležitosti firmám ve Zlíně

(Aktualizováno 26.02.19)

KHK ZK uspořádala 20.2.2019 ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR seminář zaměřený na exportní příležitosti na trhu Skandinávie, konkrétně ve Švédsku a Finsku.

Během semináře zazněly příspěvky zástupce náměstka ministra zahraničních věcí Marka Svobody a  Bohdany Konečné z Krajské hospodářské komory Zlínského kraje. Specifika obchodování na skandinávském trhu představili Jan Buben, ekonomický diplomat ZÚ Stockholm, a Jana Arhio, ekonomická specialistka ZÚ Helsinky. Zdůraznili, že Švédsko a Finsko hledají kvalitu a patří mezi nejvyspělejší ekonomiky v severní Evropě. V obou zemích působí řada českých společností. Důvodem je stabilní prostředí a dobrá reputace českých firem. Nabízí se především možnost spolupráce formou subdodávek, ale také příležitost dostat se s velkými hráči na třetí trhy. Zastupitelské úřady ČR ve Stockholmu a v Helsinkách plánují pro české firmy řadu zajímavých akcí, jako je např. akce s nákupčími ze švédského Vattenfall a ve Finsku se dvěma největšími stavebními firmami YIT a SRV.

Účastníci semináře měli možnost individuálního setkání se zástupci obou ambasád.

 

více informací

123

Kalendář

« Listopad 2019 »
NePoUtStCtPaSo
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Partneři

banner
banner
banner
banner
*